თეთრი ხორცი (ქათამი) ნაკლებად შეიცავს რკინას. უმჯობესია, საქონლის ხორცი მიირთვათ.
100 გრამი დღეში – დღიური ნორმის 10 პროცენტი
მინერალებისა და ვიტამინების გამო ისპანახი ყველა დიეტაშია ჩართული. შეგიძლიათ დაუმატოთ სალათებში, ხორცისა და თევზის კერძებს, ბუტერბროდებსა და კოქტეილებშიც კი.
ტუნას კონსერვი
ცოცხალს ვერ იყიდით და უმჯობესია, ან კონსერვი მიირთვათ, ან გაყინული. მიირთვით ჭვავის პურთან და მწვანილთან ერთად.
რჩევა:
ორგანიზმს რკინის შეწოვა უჭირს, თუ “ცე” ვიტამინისა და ფოლიუმის მჟავის დეფიციტი გაქვთ. გარდა ამისა, რკინის ათვისებას ხელს უშლის ჩაი და ყავა, რძის და მარცვლეულის პროდუქტები. ამიტომ, ეცადეთ, ყავა და ჩაი არ მიირთვათ 1 საათი ჭამამდე და ჭამის შემდეგ.
დასკვნა
რკინადეფიციტური ანემია ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული ჯანმრთელობის პრობლემა გახლავთ, რომელიც სტატისტიკის მიხედვით, ყოველ მეხუთე ადამიანს აქვს. განსაკუთრებით რისკის ზონაში არიან სკოლის ასაკის ბავშვები, ფეხმძიმე ქალები და ადამიანები, ვინც ინტენსიურად მუშაობენ.
რკინადეფიციტური ანემია არ არის საგანგაშო, მაგრამ შეიძლება ჯანმრთელობისთვის სერიოზული პრობლემების მიზეზი გახდეს. თუ გაქვთ სიმპტომები, რომლებიც შესაძლოა ანემიასთან იყოს დაკავშირებული, აუცილებლად მიმართეთ ექიმს და ჩააბარეთ სისხლის ანალიზი.