მთავარისაზოგადოებახანგრძლივი COVID შეიძლება გაგრძელდეს ინფიცირებიდან 2 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში
ხანგრძლივი COVID შეიძლება გაგრძელდეს ინფიცირებიდან 2 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტი, ექიმი, აკრედიტაცია კანადას წარმომადგენელი საქართველოში გიორგი ფხაკაძე ამბობს, რომ ზოგიერთ პაციენტში ხანგრძლივი COVID შეიძლება გაგრძელდეს ინფიცირებიდან 2 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში.
„COVID: ხანგრძლივი Covid პაციენტთა 50%-ზე მეტი ვერ გაუმჯობესდა პირველადი დიაგნოზიდან 1,5 წლის შემდეგ, ახალი კვლევის მიხედვით, რომელიც დაფუძნებულია დანიის პოსტ-COVID კლინიკაში დაფიქსირებულ შემთხვევებზე, როგორც Omicron ვარიანტის პერიოდამდე, ასევე მის შემდეგ. კვლევა ამ კვირაში გამოქვეყნდა ინფექციურ დაავადებათა საერთაშორისო ჟურნალში და თან ერთვის აქ კომენტარებში
.✅ნალიზი მოიცავდა 806 პაციენტს, რომლებიც დაინფიცირდნენ ველური ტიპის შტამით, ალფა, დელტა ან ომიკრონი. ყველა შემთხვევა-პაციენტი გადაყვანილი იყო ხანგრძლივ COVID კლინიკაში სიმპტომებით, რომლებიც შენარჩუნებული იყო COVID-19-ის დაწყებიდან მინიმუმ 12 კვირის განმავლობაში. მონაწილეთა 70 პროცენტი იყო ქალი, საშუალო ასაკი 48.
✅პაციენტებს მიეცათ პოსტ-COVID სიმპტომების კითხვარი (PCQ) და ჯანმრთელობის სტანდარტული ქულები, ოთხჯერ ჩარიცხვასა და დაკვირვების 18 თვეს შორის. პირველი ვიზიტი კლინიკაში ხანგრძლივი კოვიდისთვის ხდებოდა საშუალოდ 7 თვის შემდეგ მწვავე ინფექციიდან. პაციენტები დაჯგუფდნენ SARS-CoV-2-ის უპირატესი ვარიანტების გადაცემის პერიოდის მიხედვით, პაციენტების 69% ინფიცირებული იყო ველური ტიპის პერიოდში და 9%, 7% და 15% ინფიცირებული ალფა, დელტა და ომიკრონის პერიოდებში. , შესაბამისად“ – განაცხადა გიორგი ფხაკაძემ.
“In some patients, long COVID may last for more than 2 years after infection, which is supported by our data,” the authors concluded. #LongCovid remains a perplexing, difficult problem. ????
✅COVID: More than 50% of Long Covid patients failed to improve 1.5 years after their initial diagnosis, according to a new study based on cases seen at a Danish post-COVID clinic, both before and after the Omicron variant period. The study was published this week in the International Journal of Infectious Diseases, and is attached here in comments.
✅“At 1.5 year after infection, patients had no clinically meaningful decline in severity of long COVID, and 57% (245/429) of patients failed to improve 1.5 years after infection, with no differences between variants,” the authors wrote.
✅The analysis included 806 patients who were infected with the wild-type strain, Alpha, Delta, or Omicron strain. All case-patients had been referred to a long COVID clinic with symptoms persisting at least 12 weeks from onset of COVID-19. Seventy percent of participants were female, with a median age of 48.
✅Patients were given a post-COVID symptom questionnaire (PCQ), and standard health scores, four times between enrollment and 18 months of follow-up. The first clinic visit for long COVID occurred an average of 7 months after acute infection. Patients were grouped according to the period of transmission of predominant SARS-CoV-2 variants, with 69% of patients infected during the wild-type period and 9%, 7%, and 15% infected in the Alpha, Delta, and Omicron periods, respectively.