მთავარისამინისტრო„ანაზღაურების DRG მეთოდი პაციენტისთვის მოხერხებული, გამჭვირვალე და სამართლიანია“
„ანაზღაურების DRG მეთოდი პაციენტისთვის მოხერხებული, გამჭვირვალე და სამართლიანია“
„მშობიარობისა და საკეისრო კვეთის მომსახურებაზე, ანაზღაურების DRG მეთოდი პაციენტისთვის მოხერხებული, გამჭვირვალე და სამართლიანია. პაციენტმა იცის, რომ სახელმწიფო ფარავს ყველაფერს, რაც მას ამ დროს სჭირდება“. ამის შესახებ ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილემ თამარ გაბუნიამ გადაცემაში „მოამბე“.
მისი თქმით, ცვლილების ამოქმედებიდან, პირველსავე თვეში, გვაქვს საკეისრო კვეთების გარკვეული კვლება, რაც მანამდე, სამწუხაროდ, ძალიან მაღალი იყო – ზოგადი სურათის მიხედვით, საკეისრო კვეთების წილი უკვე 40%-ზე ნაკლებია;
„ის, რაც დღეს, ჯანდაცვის სამინისტროში დანერგილია ხარისხის სისტემის უზრუნველყოფის სახით, მთელს ქვეყანაში თანაბარი სტანდარტის მოლოდინის შესაძლებლობას იძლევა;
კლინიკის პასუხისმგებლობაა, რომ მშობიარეს დაახვედროს გამოცდილი გუნდი და ექიმი, რომელსაც შეუძლია ყველანაირი სირთულის მშობიარობის მართვა“ – ამბობს თამარ გაბუნია.