მთავარიაკრედიტაცია„აკრედიტაცია კანადამ საქართველოში პრაქტიკულად დახურა მიღება. ჩვენ ვეხმარებით 20 სამედიცინო დაწესებულებას“ -...
„აკრედიტაცია კანადამ საქართველოში პრაქტიკულად დახურა მიღება. ჩვენ ვეხმარებით 20 სამედიცინო დაწესებულებას“ – გიორგი ფხაკაძე
„ამჟამად საქართველოში ვიმყოფები. ერთი კვირის განმავლობაში ინტენსიური შეხვედრები მქონდა. არის ბევრი სიახლე საერთაშორისო ჯანდაცვის აკრედიტაციასთან დაკავშირებით.
აკრედიტაცია კანადამ საქართველოში პრაქტიკულად დახურა მიღება. ჩვენ ვეხმარებით 20 სამედიცინო დაწესებულებას.
ორმხრივი შეთანხმების საფუძველზე ძლიერ, განსხვავებულ კლინიკებთან გაფორმდა თანამშრომლობის ხელშეკრულება. საერთაშორისო აკრედიტაცია შესაძლებელია სხვადასხვა ტიპისა და ზომის სამედიცინო დაწესებულებებთან“, – განაცხადა გიორგი ფხაკაძემ.
ასევე წმინდა მიქაელ მთავარანგელოზის სახელობის მრავალპროფილიანი კლინიკური საავადმყოფო (ახალი მიხაილოვი) ჩართულია აკრედიტაცია კანადას საერთაშორისო სამედიცინო აკრედიტაციის პროგრამაში. უძველესი და ევროპული სტილის სამედიცინო დაწესებულება.
ასევე ნეონატოლოგიური ცენტრი N ქირონ+ ჩართულია აკრედიტაცია კანადას საერთაშორისო სამედიცინო აკრედიტაციის პროგრამაში.
კანადის საერთაშორისო აკრედიტაციის ორგანომ, კლინიკა „ვივამედთან“ თანამშრომლობის ხელშეკრულება გააფორმა.
ასევე MMT Hospital · ემ ემ ტე ჰოსპიტალი ჩართულია აკრედიტაცია კანადას საერთაშორისო სამედიცინო აკრედიტაციის პროგრამაში.
„დიდი პატივია, ამ კლინიკებთან თანამშრომლობა. მიხარია, რომ ჩვენ ეს შევძელით. კლინიკები იწყებენ რთული გზის გავლას, – ხარისხიან ჯანდაცვას“, – აღნიშნა გიორგი ფხაკაძემ.
მისი თქმით, ე.წ. სამედიცინო ტურიზმი, სამწუხაროდ, საქართველოში არ არის.
„ე.წ. სამედიცინო ტურიზმი, სამწუხაროდ, საქართველოში არ არის, ხალხი მიდის ქვეყნიდან იმისთვის, რათა მიიღონ სამედიცინო დახმარება. საერთაშორისო ჯანდაცვის აკრედიტაცია არის იმისთვის, რომ ქართველი დარჩეს საქართველოში და უცხოელი ჩამოვიდეს საქართველოში.
აკრედიტაციის გავლის შემდეგ სამედიცინო დაწესებულებები შეძლებენ პროცესების  წარმართვას საერთაშორისო დონეზე, როგორიც მაგალითად, სადაზღვევო კომპანიებისათვის იქნება მისაღები. როდესაც საქართველოში მყოფ უცხოელს დაჭირდება სამედიცინო დახმარება და ის შეატყობინებს სადაზღვევო კომპანიას, სადაზღვევო კომპანია მისცემს რჩევას, რომელ კლინიკაში წავიდეს. ისინი უყურებენ ბაზას, ძირითად საერთაშორისო მააკრედიტებელ ორგანზიაციებს. შესაბამისად, საქართველოში აკრედიტებული კლინიკები ხვდებიან ამ დიდ ბაზაში.
მიმდინარე წელს სამედიცინო დაწესებულებებმა უკვე უნდა წარადგინონ კონტრაქტი აკრედიტაციის ორგანოსთან. წინააღმდეგ შემთხვევაში გამოეთიშებიან საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამას.
მე შემიძლია ვთქვა, რომ გიორგი ფხაკაძემ დავდე შედეგი, – საქართველოში დაიწყო საერთაშორისო ხარისხიანი ჯანდაცვის მშენებლობა…“, – განაცხადა გიორგი ფხაკაძემ.