მთავარიაგრო სიახლეებისახიფათო მიკროტოქსინებით დაბინძურებული ცხოველის საკვების გამოყენება იკრძალება
სახიფათო მიკროტოქსინებით დაბინძურებული ცხოველის საკვების გამოყენება იკრძალება
მთავრობის დადგენილებით, 1 ივლისიდან აფლატოქსინით (სიცოცხლისთვის სახიფათო მიკროტოქსინები) დაბინძურებული ცხოველის საკვების გამოყენება იკრძალება.
ყველა ფერმერი ვალდებული იქნება, დაიცვას ცხოველის საკვების შენახვისა და ტრანსპორტირების პირობები, რათა არ მოხდეს საკვების აფლატოქსინით დაბინძურება.
აფლატოქსინი ობის სოკოებისაგან წარმოიქმნება. დაბინძურებული საკვების მიღებით, აფლატოქსინი ხვდება ცხოველის ორგანიზმში და გადადის რძეში, გარდაიქმნება ტოქსინად და საფრთხეს უქმნის ადამიანის ჯანმრთელობას.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ახალი რეგულაციის შესახებ ფერმერთა ინფორმირების მიზნით, სურსათის ეროვნული სააგენტოს ვეტერინარებმა შეხვედრები უკვე გამართეს კახეთის, შიდა ქართლის, მცხეთა-მთიანეთის, იმერეთის, გურიის რეგიონებსა და აჭარაში დარგობრივ ასოციაციებთან, რომლებიც ათასობით ფერმერს აერთიანებს. საინფორმაციო შეხვედრები მთელი ქვეყნის მასშტაბით გრძელდება.
აღსანიშნავია, რომ 2022 წელს, ლაბორატორიული კვლევის შედეგად, აფლატოქსინი გამოვლინდა რძის 9 ნიმუშში, 2023 წელს კი 14 ნიმუშში; აღნიშნულიდან გამომდინარე, დღის წესრიგში დადგა შესაბამისი რეგულაციის დაჩქარებულად მომზადებისა და ამოქმედების აუცილებლობა.