მთავარიაგრო სიახლეებისაქსტატი - ნოემბერში ბოსტნეული და ბაღჩეული 15.5 პროცენტით გაძვირდა
საქსტატი – ნოემბერში ბოსტნეული და ბაღჩეული 15.5 პროცენტით გაძვირდა
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, წლიური ინფლაციის ფორმირებაზე ძირითადი გავლენა იქონია ფასების ცვლილებამ სურსათმა და უალკოჰოლო სასმელებმა.
საქსტატის ცნობით, ჯგუფში ფასები გაიზარდა 3.1 პროცენტით, რაც წლიურ ინფლაციაზე 1.0 პროცენტული პუნქტით აისახა. ფასები 15.5 პროცენტით მომატებულია ბოსტნეულსა და ბაღჩეულზე, ყავა, ჩაი და კაკაო 7.8 პროცენტით გაძვირდა, შაქარი, ჯემი და სხვა ტკბილეული კი 7.0 პროცენტით. ფასები 6.1 პროცენტით არის მომატებული მინერალურ და წყაროს წყალზე, უალკოჰოლო სასმელებსა და ნატურალური წვენებზე. ზეთი და ცხიმი 5.0 პროცენტითაა გაძვირებული, ხილი და ყურძენი – 3.6 პროცენტით, თევზეული – 1.3 პროცენტით. პურზე და პურპროდუქტებზე ფასებმა 0.9 პროცენტით მოიმატა, ხოლო ხორცსა და ხორცის პროდუქტები – 0.5 პროცენტით.
ამასთან, ფასები -1.5 პროცენტი შემცირდა რძის, ყველისა და კვერცხის ქვეჯგუფზე. „სხვადასხვა საქონელი და მომსახურება: ჯგუფში ფასები გაიზარდა 6.6 პროცენტით, რაც 0.35 პროცენტული პუნქტით აისახა მთლიან ინდექსზე. ფასები 23.4 პროცენტით მომატებულია პირად ნივთებზე. დაზღვევა 12.9 პროცენტითაა გაძვირებული, ხოლო საფინანსო მომსახურება – 4.5 პროცენტით. პირადი ჰიგიენა კი 3.6 პროცენტით გაძვირდა“, – აღნიშნულია საქსტატის ინფორმაციაში.
ამასთან, უწყების ანგარიშით, ალკოჰოლური სასმელებისა და თამბაქოს ჯგუფში ფასები გაიზარდა 5.1 პროცენტით, რაც წლიურ ინფლაციაზე 0.34 პროცენტული პუნქტით აისახა. ფასები 7.5 პროცენტით გაიზარდა როგორც ალკოჰოლურ სასმელებზე, ისე თამბაქოს ნაწარმზე – 2.1 პროცენტით.
რაც შეეხება შემცირებას, საქსტატის მონაცემებით, კავშირგაბმულობის ჯგუფში ფასები შემცირებულია 12.9 პროცენტით, რაც წლიურ ინფლაციაზე-0.48 პროცენტული პუნქტით აისახა;
„საცხოვრებელი, წყალი, ელ.ენერგია, აირი: ჯგუფში დაფიქსირდა ფასების 3.7 პროცენტიანი კლება, რაც -0.32 პროცენტული პუნქტით აისახა წლიურ ინფლაციაზე. ფასები შემცირებულია ქვეჯგუფებზე: ელექტროენერგია, აირი და სათბობის სხვა სახეები (-5.2 პროცენტი) და ფაქტობრივი გადასახადი საცხოვრებელზე (-2.7 პროცენტი). ამასთან, ფასები მომატებულია საცხოვრებლის მიმდინარე მოვლასა და შეკეთებაზე (5.8 პროცენტი)“, – აღნიშნულია საქსტატის ანგარიშში.