მთავარისაზოგადოებაროგორ მოვიმოქმედოთ ზვავის ჩამოწოლის დროს და მის შემდეგ?
როგორ მოვიმოქმედოთ ზვავის ჩამოწოლის დროს და მის შემდეგ?
ზვავი საფრთხის შემცველი სტიქიური მოვლენაა, რომლის დროსაც სწრაფი და გააზრებული ქმედებები თქვენი უსაფრთხოების გასაღებია – რატომ არის მნიშვნელოვანი სწრაფი რეაქცია ზვავისგან მომავალ საფრთხეებზე?
დროის ფაქტორის გათვალისწინება ზვავის მიერ მიყენებული ზიანის მასშტაბების ერთ-ერთი მთავარი განმაპირობებელია. თოვლის მასა სწრაფად მოძრაობს და რამდენიმე წამში დიდი ტერიტორიის დაფარვა შეუძლია. დროული და სწორი ქმედებები მკვეთრად ზრდის თქვენს შანსს თვიდან აიცილოთ ზვავის ქვეშ მოყოლა. ასევე უნდა გაითვალისწინოთ, რომ ზვავი განმეორებადი სტიქიური მოვლენაა. შესაბამისად, აუცილებელია დროული ევაკუაცია.
როგორ უნდა იმოქმედოთ ზვავის დროს?
• მთაში წასვლამდე წინასწარ შეისწავლეთ ზვავსაშიში ადგილები. აღსანიშნავია, რომ დასავლეთ საქართველოს მთიანი ზონები უფრო მოწყვლადია ზვავების ჩამოწოლისადმი.
• თუ იმყოფებით მთიან რეგიონებში იანვარ-მარტის თვეებში, ყოველდღიურად თვალი ადევნეთ ამინდის პროგნოზს. სწორედ ამ თვეებში იზრდება ზვავის ჩამოწოლის რისკი.
• თუ ამჩნევთ ამინდის გაუარესების ნიშნებს, მოერიდეთ მაღალ მთაში ასვლას.
• თუ მიიღეთ ინფორმაცია ზვავის საშიშროების შესახებ ან შორიდან შენიშნეთ მომავალი დიდი თოვლის მასა, სასწრაფოდ დატოვეთ სახიფათო ტერიტორია და სირბილით იმოძრავეთ უსაფრთხო, შემაღლებული ადგილებისკენ. მოერიდეთ ნორჩ ხეებს.თუ ზვავს ვერ გაექცევით მოიშორეთ ბარგი, მიიღეთ ჰორიზონტალური მდგომარეობა თავით ზვავის მიმართულებით. სახეზე აიფარეთ საყელო ან შარფი. ზვავში მოყოლის შემთხვევაში, ცურვითი მოძრაობებით სცადეთ გადაადგილდეთ ზვავის კიდისკენ. აქ მისი მოძრაობის სიჩქარე დაბალია.
როგორ უნდა იმოქმედოთ ზვავის ჩამოწოლის შემდეგ?
• ზვავის მოძრაობის შეწყვეტის შემდეგ, შექმენით თავისუფალი სივრცე სახისა და მკერდის ირგვლივ სუნთქვის გასამარტივებლად.
• არ იყვიროთ, გაუფრთხილდით ენერგიას, ჟანგბადსა და სითბოს.
• გახსოვდეთ, რომ თქვენ გეძებენ და აუცილებლად გადაგარჩენენ! მიუხედავად ზვავის დესტრუქციულობისა, ცნობილია შემთხვევები, როდესაც თოვლის ქვეშ მოყოლილი ადამიანები რამდენიმე დღის, ხოლო ზოგიერთ შემთხვევაში კვირის შემდეგაც კი გადაურჩენიათ.
პროგრამა „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ თანადაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) და შვედეთის მთავრობის მიერ, მის განხორციელებას კი გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) უზრუნველყოფს.