მთავარისხვა-ამბებიროგორია საქართველოს საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკა
როგორია საქართველოს საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკა
როგორია საქართველოს საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკა – სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის წინასწარი მონაცემებით, 2024 წლის იანვარ-ივლისში საქართველოში საქონლით საგარეო სავაჭრო ბრუნვამ (არადეკლარირებული ვაჭრობის გარეშე) 12 564.5 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამის მაჩვენებელზე 1.6 პროცენტით მეტია.
აქედან, საქსტატის ცნობით, ექსპორტი 3 530.0 მლნ აშშ დოლარი იყო, ანუ შემცირდა 1.4 პროცენტით, ხოლო იმპორტი 9 034.5 მლნ აშშ დოლარი – ზრდამ 2.9 პროცენტი შეადგინა.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის წინასწარი მონაცემებით, 2024 წლის იანვარ-ივლისში საქონლით საგარეო სავაჭრო ბრუნვამ 12,564.5 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. ეს მაჩვენებელი წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 1.6 პროცენტით გაიზარდა.
უარყოფითმა სავაჭრო ბალანსმა კი 2024 წლის იანვარ-ივლისში 5 504.5 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც საგარეო სავაჭრო ბრუნვის 43.8 პროცენტია.