მთავარისაზოგადოებაზამთარში მნიშვნელოვანია ორგანიზმისთვის სასარგებლო ვიტამინებითა და მიკროელემენტებით მდიდარი ხილის ჭამა
ზამთარში მნიშვნელოვანია ორგანიზმისთვის სასარგებლო ვიტამინებითა და მიკროელემენტებით მდიდარი ხილის ჭამა
ვიტამინი C ხელს უწყობს იმუნიტეტს და კანის ჯანმრთელობას, ამიტომ აუცილებელია წელიწადის ცივ სეზონში მისი მიღება.ზამთარში ხშირად ვითარდება აუცილებელი ელემენტების დეფიციტი, მაგრამ ამის შევსებაშესაძლებელია სეზონური ხილის დახმარებით. ზამთარში მნიშვნელოვანია ორგანიზმისთვის სასარგებლო ვიტამინებითა და მიკროელემენტებით მდიდარი ხილის ჭამა. 5 ხილი, რომელიც ზამთარში აუცილებლად უნდა მიირთვათ
იმუნური ფუნქცია და იოდი
ზამთარში მნიშვნელოვანია ორგანიზმისთვის სასარგებლო ვიტამინებითა და მიკროელემენტებით მდიდარი ხილის ჭამა. ყურადღება მიაქციეთ ხურმას. ის მდიდარია ბეტა-კაროტინით, რომელიც ორგანიზმში გარდაიქმნება A ვიტამინად, მნიშვნელოვანია იმუნური სისტემის ნორმალური ფუნქციონირებისთვის და ასტიმულირებს დამცავი უჯრედების სინთეზს – ისინი ებრძვიან ვირუსებს და ინფექციებს.
გარდა ამისა, ხურმა შეიცავს ფარისებრი ჯირკვლისთვის აუცილებელ იოდს: 100 გრამი პროდუქტი შეიცავს ამ ნივთიერების ყოველდღიური მოთხოვნილების 50%-მდე. ამიტომ რეკომენდებულია დღეში ხილის ერთი 200 გრამიანი ნაყოფის მიღება.
მიკრობიომი და ქოლესტერინის შემცირება
კივი მდიდარია C და K ვიტამინებით. ეს უკანასკნელი აუცილებელია ცილის ბიოსინთეზისთვის, რომელიც ახდენს კალციუმის ტრანსპორტირებას და მიმართავს მას ძვლებსა და კბილებში. K ვიტამინის დეფიციტის დროს ნივთიერება დეპონირდება სისხლძარღვების კედლებში და ეს საზიანოა ორგანიზმისთვის.
რეკომენდებულია დღეში ერთი კივის მირთმევა. კივის შემადგენლობაში არსებული პექტინი ხელს უწყობს სისხლში “ცუდი” ქოლესტერინის დონის შემცირებას.
რაც შეეხება ანანასს, ის მდიდარია C ვიტამინით და ბოჭკოებით, რაც აუცილებელია ნაწლავის ნორმალური ფუნქციონირებისთვის.
გარდა ამისა, ნაყოფი შეიცავს ბრომელინს, რომელიც ხელს უწყობს ცილების უკეთ ათვისებას. ასევე ითვლება, რომ ეს ნივთიერება ხელს უწყობს ცხიმების წვას, მაგრამ ეს ასე არ არის.
რომელი საკვები გააძლიერებს იმუნურ სისტემას ზამთარში?
ზამთარში იმუნიტეტის შესანარჩუნებლად ყურადღება უნდა მიაქციოთ ციტრუსებს, კენკრას, კოჭას, ბროწეულს, ასევე გოგირდის შემცველნიორსა და ხახვს.
ბევრი პროდუქტია იმუნური სისტემის ფუნქციონირების გასაძლიერებლად.
ყურადღება გაამახვილეთ ციტრუსებზე – ლიმონი, ლაიმი, ფორთოხალი C ვიტამინისა დაბიოფლავონოიდების მაღალი დონის გამო.
ნიორი და ხახვი, რომელიც შეიცავს უამრავ გოგირდს და სხვადასხვა კენკრა, სეზონურიან გაყინული შტოში, მოცვი – შესანიშნავია.
იმუნიტეტის მხარდასაჭერად, შეგიძლიათ მიიღოთ ჯანჯაფილი.
ასევე აღსანიშნავია ბროწეული, რომელიც ჯერ კიდევ სეზონურია.
ეს პროდუქტები შეიძლება დაემატოს საკვებს ან მიიღოთ უმი სახით.
როგორც ყველა სხვა პროდუქტს, ისინიც შეიძლება დაემატოს საკვებს. ლიმონი შეიძლება მიირთვათ უმი, ხახვი შეგიძლიათ დაამატოთ სალათებს, სუპები და სხვადასხვა კერძები შეიძლება შეაზავოთ ცოცხალი ნივრით, მაგალითად.